معرفی درخت اقاقیا ( زمین مناسب درخت اقاقیا )

خصوصیات گیاهی:

ارتفاع: 24 تا 12 متر(30متر)                              قطر تاج پوششی: 18 تا 9 متر

درختی است با حالت رشد غیر قابل پیش بینی،غالباً چند تنه ای، دارای تاجی با فرم باز کروی و نامنظم و شاخه های افراشته به سمت بالا. پوست تنه خاکستری تیره، خشن و ترک خورده و دارای برجستگی است.

برگ: مرکب و متناوب، به طول 10-15 سانتیمتر و متشکل از 7-19 برگچه کامل دوک گرد به طول 2.5-5 سانتیمتر هستند. آنها هنگام بازشدن سبز،  زرد و در پائیز به رنگ سبز تیره در می آیند.

گل: گل های بسیار معطر، پروانه آسا بطول 2 سانتیمتر و سفید رنگ، در قسمت گردن لکه های زرد دارند وبه شکل گل آذین های خوشه ای به طول 10-15سانتیمتر هستند.اردیبهشت – خرداد

میوه: نیام های لوبیایی شکل قهوه ای مایل به قرمز، به طول 10-2.5 سانتیمتر و عرض  1.5 سانتیمتر که در پائیز و زمستان پایا هستند.

سیستم ریشه ای: ریشه های گسترده و فیبری با عمق متوسط و گره های تثبیت کننده نیتروژن و بسیار تهاجمی هستند.                                                                       

سرعت رشد :  سریع

نیاز های طبیعی:

آب و هوا: گرما، سرما و شرایط کویری را تحمل می کند. انطباق پذیر.

خاک: خاک لومی عمیق بازهکش خوب و تا حدی آهکی را ترجیح می دهد. خاک های ضعیف، قلیایی یا شنی و خشکسالی را تحمل می کند. تابش مستقیم آفتاب در گرم ترین نواحی را تحمل می نماید. دود و گرد و خاک را تحمل می کند.

نگه داری:

هرس: هرس شدید را تحمل می کند. درخت را در جوانی هرس کنید تا فرم دلخواه را پیدا کنید. سپس سالانه برای شکل دادن هرس نمایید.

آبیاری: توجه خاصی لازم نیست.

تغذیه: توجه خاصی لازم نیست.

آفات و بیماری ها: چوب خوار: در فروردینماه، اردیبهشت یا خرداد با سم روغنی سم پاشی کرده، سه هفته پس از اولین نوبت، این کار را تکرار نمایید. شته: (نیکوتین، لیندین، یا مالاتیون) در هنگام نیاز سم پاشی کنید و برگ های آلوده را معدوم نمایید.

عیوب: فرم رشد قابل پیش بینی نیست. شاخه ها شکننده اند. ریشه ها تهاجمی هستند.

 Robinia neomexicoura(اقاقیا نیومکزیکو)، درختی است کوچک که تاارتفاع 7.5متر رشد می نماید گل های آبی،صورتی یا بنفش فام آن از اردیبهشت تا تیر شکوفا می شوند.

نیازهای طبیعی و پرورشی مشابه اقاقیا معمولی را دارد وبه همان مقاصد در طراحی فضای سبز به کار می رود.

/ 0 نظر / 264 بازدید